Pellon Ponsi ry

Liikuttanut pellolaisia jo vuodesta 1941 lähtien

Tervetuloa Pellon Ponnen virallisille sivuille

Pellon Ponsi on 1941 perustettu urheiluseura tornionjokilaaksossa joka toimii edelleen aktiivisesti mm. suunnistuksen, lentopallon ,yleisurheilun, jalkapallon, pöytätenniksen ja hiihdon parissa. Menestyksellä mitattuna seura on yksi lapin menestynein ja tunnetuin urheiluseura. Seuran tunnetuin urheilija on hiihdon olympiavoittaja ja maailmanmestari Eero Mäntyranta. Muita menestyneitä urheilijoita ovat pikajuoksija Sari Eero, ampumahiihtäjä Toivo Mäkikyrö ja suunnistaja Olli-Markus Taivainen.

Ajankohtaisia asioita

Pellon Ponsi yleisurheilu 4.7.2024


Tytöt 5v

40 m   1. Erin Eero 8.9, 2. Noomi Peltonen 12.8, 3. Noora Karjalainen 14.3, 4. Seela Seikkula 15.6, 5. Olivia Nikka 20.6, 6. Usva Tikka 22.0 7. Miitta Seikkula 31.0, 8. Ilona Partala 1.13,5

Pojat 5v

40 m.   1. Eemi Harjuhaahto 10.4, 2. Toivo Havela 12.9

Tytöt 7v

40 m   1. Alva Koivumaa 8.4, 2. Pinja Karjalainen 8.8, 3. Kerttu Havela 8.9, 4. Iida-Rebekka Mäki 9.3, 5. Beada Kolehmainen 10.0, 6. Margaretha Ylipeura 11.2

Pojat 7v

40 m. 1. Joen Peltonen 8.3, 2. Aapeli Raappana 10.8

Tytöt 9v

150 m   1. Bea Pekkala 28.5, 2. Eeva-Lotta Mäki 29.1, 3. Pamela Partala 30.8, 4. Minja Välimaa 35.0, 5. Eevi Ounaslehto 36.1, 6. Veronica Biatova 46.5


Korkeus 1. Eeva-Lotta Mäki 80, 2. Bea Pekkala 80, 3. Eevi Ounaslehto 70, 4. Minja Välimaa 60

Pojat 9v

150 m   1. Eelis Eero 25.5, 2. Lassi Harila 28.5, 3. Otto Peltonen 29.3

Korkeus 1. Eelis Eero 110, 2. Otto Peltonen 90, 3. Lassi Harila 80

Tytöt 11v

150 m. 1. Ellen Eero 24.4, 2. Elle Harila 27.5, 3. Iisa Pekkala 30.3, 4. Darina Biatova 30.7, 5. Milla Saarinen 31.3, 6. Vilja Havela 32.0, 7. Taija Biatova 33.6, 8. Aino Koivumaa 34.8

Korkeus   1. Ellen Eero 115, 2. Elle Harila 90, 3. Milla Saarinen 90, 4. Iisa Pekkala 80, 4. Aino Koivumaa 80, 6. Darina Biatova 80, 7. Vilja Havela 80, 8. Taija Biatova 60

Pojat 11 v

150 m   1. Elmeri Timonen 28.3, 2. Samu Hammer 28.7

Korkeus.   1. Elmeri Timonen 90, 2. Samu Hammer 70

Tytöt 13 v

200 m   1. Josefina Gammelin 42.4

Korkeus. 1. Josefina Gammelin 90

Pojat 13 v

200 m. 1. Dennis Biatova 31.9, 2. Leo Peltonen 35.0, 3. Aatos Koivumaa 42.6, 4. Armas Koivumaa 56.5

Korkeus. 1. Leo Peltonen 110, 2. Aatos Koivumaa 90, 3. Armas Koivumaa 80, 4. Dennis Biatova 60


Pellon Ponsi yleisurheilu 25.7.2024

Tuloksia odotellaan....

Pellon Ponsi yleisurheilu 27.6.2024

Tytöt 5v

Pallo   1. Erin Eero 6.02, 2. Seela Seikkula 3,79, 3. Noora Karjalainen 3.60, 4. Hilma Välimaa 3.10, 5. Ilona Partala 1.20, 6. Miitta Seikkula 0.96

400 m. 1. Noora Karjalainen 3.05, 2. Erin Eero 3.11, 3. Seela Seikkula 3.28, 4. Hilma Välimaa 3.55

Pojat 5v

Pallo   1. Eemi Harjuhaahto 6.18, 2. Luka Aska 2.74, 3. Niilo Collin 0.90, 4. Lenni Aska 0.61

400 m 1. Luka Aska 4.01

Tytöt 7v

Pallo 1. Lilja Aska 9.88, 2. Pinja Karjalainen 7.05, 3. Minka Kärkkäinen 6.80, 4. Beada Kolehmainen 4.75

400 m. 1. Pinja Karjalainen 1.53, 2. Minka Kärkkäinen 1.57, 3. Beada Kolehmainen 2.18, 4. Lilja Aska 2.47

Pojat 7v

Pallo 1. Aapeli Raappana 15.80, 2. Niklas Vaaraniemi 8.96, 3. Niilo Talka 8.30, 4. Juho Collin 5.78

400 m 1. Elmo Tolppi 2.11, 2. Niilo Talka 2.12, 3. Niklas Vaaraniemi 2.30, 4. Juho Collin 2.31, 5. Aapeli Raappana 3.04

Tytöt 9v

Pallo 1. Minka Talka 18.07, 2. Bea Pekkala 17.56, 3. Pamela Partala 10.42, 4. Jerina Knuuti 9.04, 5. Ellen Vaaraniemi 8.58, 6. Minja Välimaa 8.08, 7. Senni Sofia Collin 7.72

1000 m. 1. Jerina Knuuti 4.41, 2. Minka Talka 4.57, 3. Bea Pekkala 5.14, 4. Senni Sofia Collin 5.28, 5. Ellen Vaaraniemi 5.43, 6. Venla Tolppi 6.09

Pojat 9v

Pallo   1. Eelis Eero 23.11, 2. Onni Ronkainen 16.64

1000 m. 1. Eelis Eero 4.40, 2. Onni Ronkainen 6.24

Tytöt 11v

Pituus 1. Ellen Eero 3.65, 2. Jaslia Knuuti 3.48, 3. Iisa Pekkala 2.43

1000 m. 1. Jaslia Knuuti 4.15, 2. Ellen Eero 5.16, 3. Iisa Pekkala 6.34

Pellon Ponsi yleisurheilu 13.6.2024

Tytöt 5v

Pituus   1. Erin Eero 2.19, 2. Seela Seikkula 1.48, 3. Hilma Välimaa 1.12, 4. Vanamo Koivumaa 0.74, 5. Alexa Leppänen 0.32

Pojat 5v

Pituus   1. Viljami Leppänen 1.61, 2. Oliver Kauppinen 1.32, 3. Eemi Harjuhaahto 1.28, 4. Veini Leppänen 1.11, 5. Onni Enbuska 1.05, 6. Alexanteri Kauppinen 0.90, 7. Jax Leppänen 0.85, 8. Luka Aska 0.72

Tytöt 7v

Pituus 1. Pinja Karjalainen 2.01, 2. Alva Koivumaa 1.97, 3. Lilja Aska 1.71, 4. Beada Kolehmainen 1.70

Pojat 7v

Pituus. 1. Veini Harjuhaahto 1.66, 2. Aapeli Raappana 1.46

Tytöt 9v

Pituus 1. Bea Pekkala 2.73, 2. Minja Välimaa 2.62, 3. Livia Abrahamsson 2.33, 4. Jasmine Rautio 2.12, 5. Lilja Tuomas 1.86, 6. Eevi Ounaslehto 1.73

Pojat 9v

Pituus   1. Eelis Eero 3.41, 2. Lassi Harila 2.64, 3. Liinus Kauppinen 2.39

Tytöt 11v

Keihäs 1. Iisa Pekkala 12.20, 2. Enni Harjuhaahto 12.00, 3. Milla Saarinen 9.32, 4. Elle Harila 7.60, 5. Aino Koivumaa 5.60, 6. Pilvi Koivumaa 3.90

 Pojat 11 v

Keihäs. 1. Elmeri Timonen 11.81 , 2. Veeti Saarinen 8.08, 3. Jonne Orajärvi 6.55

Tytöt 13 v

Keihäs   1. Helmi Koivumaa 6.95, 2. Josefina Gammelin 5.70

Pojat 13 v

Keihäs 1. Konsta Pekkala 10.28, 2 Armas Koivumaa 7.00, 3. Aatos Koivumaa 6.40

Yleinen

400 m. 1. Eelis Eero 1.33, 2. Helmi Koivumaa 1.36, 3. Veeti Saarinen 1.38, 4. Livia Abrahamsson 1.38, 5. Linus Kauppinen 1.42, 6. Elmeri Timonen 1.42, 7. Lassi Harila 1.44, 8. Bea Pekkala 1.48, 9. Aino Koivumaa 1.52, 10. Eevi Ounaslehto 1.53, 11. Alva Koivumaa 1.54, 12. Iisa Pekkala 1.55, 13. Elle Harila 1.55, 14. Jonne Orajärvi 1.56, 15. Jasmine Rautio 1.57, 16. Armas Koivumaa 1.59, 17. Josefina Gammelin 1.59, 18. Pilvi Koivumaa 2.00, 19. Lilja Tuomas 2.00, 20. Pinja Karjalainen 2.04, 21. Lilja Aska 2.06, 22. Milla Saarinen 2.22, 23. Onni Enbuska 2.28, 24. Atte Enbuska 2.28, 25. Jenni Heikki 2.42, 26. Viljami Leppänen 2.47, 27. Samu Leppänen 2.47, 28. Oliver Kauppinen 2.52, 29. Alexander Kauppinen 2.56, 30. Beada Kolehmainen 2.58, 31. Aapeli Raappana 3.01, 32. Vanamo Koivumaa 3.04, 33. Eija Koivumaa 3.05, 34. Jax Leppänen 3.07, 35. Jenna Leppänen 3.08, 36. Seela Seikkula 3.09, 37. Iida Seikkula 3.10, 38. Kirsti Lassila 3.11, 39. Aleksa Leppänen 3.39, 40. Jaana Kauvosaari 3.39, 41. Luka Aska 3.41, 42. Olli Aska 3.41, 43. Veini Leppänen 3.48, 44. Julia Ylipeura 3.49

Pellon Ponsi yleisurheilutulokset 6.6.2024

Tytöt 5v

40m   1. Erin Eero 8.53, 2. Hilma Välimaa 13.19, 3. Seela Seikkula 16,38, 4. Pihla Rautio 16.84, 5. Seela Rautio 23.92, 6. Olivia Nikka 29.15, 7. Miitta Seikkula 31.35, Hilla Lakkaa 35.22

Pojat 5v

40m.   1. Onni Vaattovaara 10.65, 2. Eemil Harjuhaahto 11.46, 3. Aleksander Kauppinen 11.80, 4. Oliver Kauppinen 11.88, 5. Toivo Havela 14.41, 6. Toivo Vaattovaara 15.84

40m   1. Alva Koivumaa 8.75, 2. Pinja Karjalainen 8.75, 3. Kerttu Havela 9.27

Pojat 7v

40m. 1. Tatu Kajava 9.70. 2. Elmo Tolppi 9.87, 3. Sebastian Barsk 9.94

Tytöt 9v

40 m   1. Bea Pekkala 7,41, 2. Venla Tolppi 8,07, 3. Minja Välimaa 8.28, 4. Jerina Knuuti 8.57, 5. Eevi Ounaslehto 9,00

Pojat 9v

40m   1. Eelis Eero 6.94, 2. Lassi Harila 8.03, 3. Liinus Kauppinen 8.33

Tytöt 11v

40 m. 1. Ellen Eero 6.40, 2. Jaslia Knuuti 6.74, 3. Iisa Pekkala 7.57, 4. Milla Saarinen 8.26, 5. Sabina Barsk 8.42, 6. Aino Koivumaa 8.46

 Pojat 11 v

40 m   1. Paavo Ounaslehto 7.38, 2. Elmeri Timonen 7.73, 3. Jonne Orajärvi 8.71

Tytöt 13 v

60 m   1. Anni Vaara 9.72

Pojat 13 v

60 m. 1. Veeti Saarinen 11.76, 2 Aatos Koivumaa 12.86, 3. Armas Koivumaa 13.50

400 m. 1. Anni Vaara 1.32,4, 2. Jaslia Knuuti 1.32,8, 3. Paavo Ounaslehto 1.35,8, 4. Elmeri Timonen 1.39,6, 5. Veeti Saarinen 1.43,6, 6. Liinus Kauppinen 1.44,0, 7. Aatos Koivumaa 1.47,5, 8. Eelis Eero, 9. Armas Koivumaa 1.51,5, 10. Ellen Eero 1.52,7, 11. Jerina Knuuti 1.56,7, 12. Sabina Barsk 1.58,4, 13. Alva Koivumaa 1.59,5, 14. Elle Harila 2.03,8, 15. Iisa Pekkala 2.05,1, 16. Lassi Harila 2.07,9, 17. Kerttu Havela 2.10,6, 18. Aino Koivumaa 2.11,1, 19. Jonne Orajärvi 2.16,6, 20. Venla Tolppi 2.18, 21. Bea Pekkala 2.18,7, 22. Pinja Karjalainen 2.24,5, 23. Hilma Välimaa 2.25,4, 24. Minja Välimaa 2.25,6, 25. Eevi Ounaslehto 2.26,3, 26. Elmo Tolppi 2.26,7, 27. Milla Saarinen 2.31.3, 28. Aleksander Kauppinen 2.51,9, 29. Oliver Kauppinen 2.55,6, 30. Hilla Lakkaa 3.05,6, 31. Onni Vaattovaara 3.05,9, 32. Seela Seikkula 3.18.8, 33. Toivo Havela 3.19.2, 34. Miitta Seikkula 3.24,2, 35. Milla Kunnari 3.24,4, 36. Seela Rautio 3.55,7, 37. Pihla Rautio 3.56,1, 38.olivia Nikka 4.48,7

Maastojuoksut Kylävaaralla 30.5.2024

T 5 v. 1. Erin Eero 0.22, 2. Seela Seikkula 0.41, 3. Pihla Rautio 0.44, 4. Seela Rautio 1.20

P 4 v. 1. Onni Enbuska 0.33, 2. Eino Timonen 0.37, 3. Toivo Havela 0.44, 4. Lenni Timonen 1.07

P 9 v. 1. Eelis Eero 3.36

T 11 v. 1. Ellen Eero 3.29, 2. Vilja Havela 5.38

P. 11 v. 1. Paavo Ounaslehto 3.58

P. 13. v. 1. Akseli Enbuska 3.24


Pellon Ponnen iltarastit täydessä vauhdissa

Jokavuostiset iltarastit käynnistyivät 22.5.2024 Kittisvaaralla.

Lähdöt: Keskiviikkoisin klo 17:30-18:00 alkaen.

Radat: A 5-6 km; B 3-4 km; C 2-3 km; D 1-2 km helppo. Ratapituudet ovat suosituksia.

Maksut: 5 € / kerta; alle 16 v. ei maksua; Kausikortti 50 €; Emit-vuokra 2 € / kerta.

Tiedotus: Rastilippu-palvelu, suunnistusjaoston nettisivut (seuraa tämän sivun lisäksi myös keskustelupalstaa) sekä Meän Tornionlaakso -lehti (ilmestyy keskiviikkoisin).

Tulokset ja väliajat: Rastilippu-palvelussa.

PvmRatamestari(t)Alustava paikkaYhteystiedotTulokset
22.5.2024Mirja ja Markku VuopioKittisvaaramirja.vuopio@gmail.com, 0400-596804, 0400-208138Tulokset
29.5.2024Maarit ja Rauno MaunulaLupovaaramaunularauno@gmail.com, 040-1915033Tulokset
5.6.2024Ari KorteniemiKylävaaraari.korteniemi@gmail.com, 040-5435554Tulokset
12.6.2024Vesa JoonaPaljaankallionvaarajoonave@gmail.com, 0400-471199Tulokset
19.6.2024Pia LeppäniemiKivivaarapias.leppaniemi@gmail.com, 040-5691479Tulokset
26.6.2024Tuomo ja Paavo KorteniemiKylänsaarituomo.korteniemi@gmail.com, 0400-560605Tulokset
3.7.2024Markku ja Soili IlmavirtaKynäsvaaramarkkuilmavirta@gmail.com, 0400-926366Tulokset
10.7.2024Jani HarjuSiikatievat tai MiljoonajänkkäJani.Harju@lappia.fi, 040-5862199Tulokset
17.7.2024Antti EkonojaKarjalainenantti.ekonoja@gmail.com, 040-7656603Tulokset
24.7.2024Veijo ja Kasper EkonojaRitavalkeaveijo.ekonoja@gmail.com, 040-5088491Tulokset
31.7.2024Mauri HuuskoJuurivaarahuuskomauri@gmail.com, 0400-379064Tulokset
7.8.2024Kyösti MäkikyröPaljaankallionvaarakyostim@gmail.com, 0400-456342Tulokset
14.8.2024Tarmo UusitaloHonkamaauusitalotarmo@gmail.com, 040-5209594Tulokset
21.8.2024Mauri HuuskoKoppelohuuskomauri@gmail.com, 0400-379064Tulokset
28.8.2024Lauri HuhtaPuonavaara, Juoksenkilauri.huhta@pp1.inet.fi, 0400-399314Tulokset
4.9.2024Mauri HuuskoSalmilompolohuuskomauri@gmail.com, 0400-379064Tulokset

Osuuspankki tukee seuramme toimintaa vuosittain

Jaostot
klikkaamalla kuvaa ohjaudut jaostojen omille sivuille

Yleisurheilu
Hiihtojaosto